Dekar Yapı, “İstanbul 1600 Yıllık Bir Müzedir: Kent ve Mimarlık Üzerine İstanbul Yazıları” Kitabının Sponsoru Oldu
Dekar Yapı, yüzyıllardır birçok önemli imparatorluğa ev sahipliği yapan, her dönem cazibe merkezi haline gelen ve tarihsel süreçte de kültürel zenginliği bakımından oldukça önemli bir rol oynamış İstanbul’u anlatan Prof. Doğan Kuban’ın “İstanbul 1600 Yıllık Bir Müzedir: Kent ve Mimarlık Üzerine İstanbul Yazıları” kitabının baskısına sponsor oldu.

Prof. Doğan Kuban’ın ilk kez 1998’de yayımlanan “İstanbul Yazıları” kitabının geliştirilmiş ve gözden geçirilmiş bu baskısında kentsel gözlemlere ağırlık verilmiş, İstanbul’u ve İstanbul ile birlikte Türkiye’yi ve Türk toplumunu oldukça yıkıcı olacağı kuşkusuz yakın bir geleceğe hazırlamak için kentin gelişimine eleştirel bir gözle bakılması amaçlanmıştır. Bir yandan geçmişin gurur veren fakat yeni kent kaosu içinde kaybolan mirasını, öte yandan geleceğin düşündürücü karanlığını dile getiren “İstanbul 1600 Yıllık Bir Müzedir: Kent ve Mimarlık Üzerine İstanbul Yazıları” kitabı tarihe beslenen sevgi kadar sorgulamanın da ne kadar önemli olduğunu aktarırken geleceği eleştirel bir yaklaşımla ele almanızı sağlıyor.

Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, toplumun kültürel gelişimine ve kentin mimarisi ile tarihine ışık tutan yayınların oluşturulmasına katkı verdiklerini hatırlatarak, “Araştırmalarıyla İstanbul’un gelişimine ve tarihi mirasına dikkat çeken, bu özel eseri bizlere ve bizden sonraki nesillere sunan Sayın Doğan Kuban’a teşekkür ediyor, sahip olduğumuz sosyal sorumluluk bilinciyle kendisine destek olmaktan dolayı gurur duyduğumuzu belirtmek istiyorum.” dedi.