Dekar Yapı “Karikatürlerle Bir Liderin Doğuşu, Atatürk” Kitabının Sponsoru Oldu
Dekar Yapı, Cumhuriyet’in kurucusu ve devrimlerin mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ün, yerli-yabancı gazete ve dergilerde yer alan karikatürlerden derlenen “Karikatürlerle Bir Liderin Doğuşu, Atatürk 1920-1938” kitabının baskısına sponsor oldu.

Yazar İsmail Şen’in, Beylikdüzü Belediyesi’nin destekleriyle hazırladığı kitap, bir belgesel niteliği taşıyor. Kitapta, Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1920 ile aramızdan ayrıldığı 1938 tarihleri arasındaki 18 yıllık süreçte yerli-yabancı gazete ve dergilerde çıkan karikatürleri yer alıyor. 

Yazar İsmail Şen, kitabın önsözünde, katkılarından ötürü Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu’ya teşekkür etti. İsmail Şen, çalışmayı hazırlama nedeni konusunda, şunları kaydetti: 

“Atatürk karikatürleri, Atatürk’ü alışık olmadığımız bir açıdan yansıtmalarının yanında yakın tarihimizle ilgili çok önemli bilgiler verebilecek birer belgedir de… Böylesi belgelerin, kütüphanelerin tozlu raflarında kalmalarının büyük bir kayıp olduğu düşüncesi bu kitabın oluşmasını sağladı. Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ve dönemini karikatürle incelemeyi ve dönemin ruhunu bir de O’nun karikatürleriyle anlamayı hedeflemiştir.”

Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu da, toplumun kültürel gelişimi için gelecek nesillere tarihimizi aktaracak yayınların oluşturulmasına katkı verdiklerini hatırlatarak, “Sayın İsmail Şen tarafından kaleme alınan ve Beylikdüzü Belediyesi tarafından hayata geçen eser önemli bir araştırmanın ürünüdür. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bugüne dek yayınlanmamış karikatürlerini bizlerle buluşturan değerli araştırmacımıza teşekkür eder, kendisine destek olmaktan gurur duyduğumuzu belirtmek isteriz“ dedi.