Dekar, Prof. Doğan Kuban’ın “Osmanlı Mimarisi” Adlı Kitabına Sponsor Oldu
Bir ülkenin kültürel mirasının gün ışığına çıkması ve değerinin anlaşılması için desteklenmesi gerektiğine inanan Dekar Yapı, dünyaca ünlü mimarlık tarihçisi Prof. Doğan Kuban’ın Osmanlı Mimarisi adlı eserinin güncellenen 2. baskısına sponsor oldu.
Prof. Doğan Kuban’ın 60 yılı aşan inceleme, araştırma ve yazılarından yola çıkarak ortaya koyduğu yorumlarını içeren Osmanlı Mimarisi Osmanlı tarihi, kültürü ve sanatına ilişkin önyargıları ortaya koymayı ve 19. yüzyıldan bu yana oluşturulan klişelere son vermeyi amaçlıyor.  
 
Doğan Kuban'ın Osmanlı Mimarisi adlı eserinde, Osmanlı mimarlık tarihi ilk kez İmparatorluğun çoklu kültürel yapısı ve tarihi gelişmelerle ilişkiler irdelenerek sunuluyor. Kitapta, Osmanlı mimarlık tarihi “Sinan’dan Önce Osmanlı Mimarisi”, “Yapılar”, “Sinan’dan Sonra Osmanlı Mimarisi”, “Sinan ve Klasik Osmanlı Mimarisi”, “Avrupa’ya Öykünme” ana başlıkları altında, toplam 57 bölümde ayrıntılı biçimde anlatılıyor.
 
Özenle bir araya getirilen akademik verilerin yer aldığı yapıt, bu kitap için özel çekilmiş 1.000’e yakın fotoğraf, mimari çizim, gravür, karşılaştırmalı tablo ve haritanın yanı sıra Osmanlıca-Türkçe Mimarlık Sözlüğü'nü de içeriyor.
 
Türkiye’de ve dünyada Osmanlı mimarlık tarihine yönelik hazırlanmış en önemli çalışmalardan biri olarak büyük ilgi gören; İngilizcesi ACC Publishing tarafından Ottoman Architecture adıyla İngiltere’de yayımlanan Osmanlı Mimarisi, YEM Yayın’a “Memet Fuat Yayıncılık Ödülü”nü de kazandırmıştı.
 
Salih Kuzu: “Kitap, bir nevi zaman makinesi görevi üstlenerek geçmişi günümüze taşıyor”
 
Osmanlı Mimarisi’ne ilişkin çok geniş kapsamlı bir kaynak olarak kullanılabilecek eseri değerlendiren Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu; şunları söyledi:
 
“Dünyaca ünlü mimar ve mimarlık tarihçilerimizden Prof. Doğan Kuban’ın değerli eseri Osmanlı Mimarisi, yarım asır süren titiz bir çalışmanın sonucunda hazırlandı. Mimar-Fotoğrafçı Cemal Emden sadece bu eser için Osmanlı coğrafyasında 800 yapının fotoğrafını çekti. Mimari çizimlerin tümü, mimarlardan oluşan deneyimli bir ekip tarafından titizlikle hazırlandı. Osmanlı tarihine mimari bir gözden bakmamızı sağlayarak sanatı, sosyal ve günlük yaşamı daha iyi anlamamızı sağlayan eser, bir imparatorluğun kültürel mirasında yolculuğa çıkmak isteyen herkes için eşsiz bir kaynak niteliğinde. Biz Dekar Yapı ve Yatırım A.Ş. olarak Osmanlı Mimarisi isimli bu kitabın mimariye, sanata ve tarihe ilgi duyanlarla buluşmasına katkıda bulunmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Görkemli Osmanlı tarihine ışık tutan bu değerli eserin, hayatınıza zengin bir kültürel tat katmasını dileriz.”